Test paskowy służy do szybkiej oceny biocenozy pochwy w przypadku podejrzenia wystąpienia infekcji w tym odcinku narządu rodnego. Polega na sprawdzeniu odczynu pH wydzieliny z dróg rodnych, który powinien być kwaśny i wynosić poniżej 4,5. Stwierdzenie podwyższonego poziomu pH może oznaczać stan zapalny pochwy i wymagać podjęcia leczenia. Przewlekłe zapalenie pochwy może doprowadzić do infekcji kanału szyjki macicy i przydatków oraz zagrażać ciąży (zagrażające poronienia i porody przedwczesne).

  • Wskazania do wykonania badania
  • Przebieg testu
Każda odbiegająca od normy, wyraźna zmiana w zabarwieni i konsystencji fizjologicznej wydzieliny z dróg rodnych. Prawidłowa wydzielina z pochwy powinna być bezwonna, śliska w dotyk i zależnie od dnia cyklu przejrzysta lub biała. Wydzielina koloru białoszarego, żółtego, o konsystencji wodnistej lub grudkowej, czy mająca nieprzyjemny zapach może świadczyć o wystąpieniu infekcji.

Inne niepokojące objawy, wykryte przez lekarza w czasie badania ginekologicznego.

Test paskowy przeprowadzany jest podczas badania ginekologicznego. Wykonanie testu polega na pobraniu z pochwy próbki wydzieliny i ocenie jej pH. Wynik testu znany jest od razu.