Test ten wykonywany jest w celu wykrycia ewentualnej infekcji wirusem brodawczaka ludzkiego tzw. HPV. Infekcja wywołana wirusem HPV stwarza bardzo duże ryzyko rozwoju nowotworu szyjki macicy. Wykrycie wirusa pozwala na zakwalifikowanie pacjentki do odpowiedniej grupy ryzyka. Pacjentka, u której zdiagnozowano infekcję HPV, powinna szczególnie przestrzegać regularnego wykonywania profilaktycznych badań cytologicznych.

Wskazania do wykonania testu:

Nieprawidłowy wynik badania cytologicznego.

Sposób przygotowania do testu:

Test należy wykonać po zakończeniu miesiączki (najlepiej po pływie 2 dni) i nie później niż 4 dni przed kolejną miesiączką. Dodatkowo , aby wynik badania był miarodajny, przez 2 dni przed badaniem:

  • Należy zachować wstrzemięźliwość seksualną.
  • Nie powinno się wykonywać irygacji.
  • Należy zaprzestać stosowania leków dopochwowych.

Informacje, które należy zgłosić wykonującemu test:

  1. Datę ostatniej miesiączki oraz długość trwania cyklu miesiączkowego (liczonego od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do dnia poprzedzającego wystąpienia kolejnej miesiączki).
  2. Ilość porodów.
  3. Informacje o ewentualnym przyjmowaniu leków, przebytych chorobach narządu rodnego, trwającym leczeni itp.

Sposób wykonania testu:

Test wykonywany jest w gabinecie lekarskim na fotelu ginekologicznym. Lekarz zakłada pacjentce wziernik dopochwowy i za pomocą specjalnej szczoteczki pobiera próbkę materiału komórkowego z ujścia zewnętrznego szyjki macicy oraz jeśli zajdzie taka potrzeba również z okolicy cewki moczowej, sromu i ścian pochwy. Wynik badania otrzymywany jest po ok. 2 tygodniach.